عملکرد تکواندو ایران در سال ۹۱ از مرگ آرزو در لندن تا عزادار شدن بهترین مربی دنیا/ ۳۶۶ روز حسرت قهرمانی

خبرگزاری فارس: المپیک لندن، مسابقات جهانی و رقابت‌های قهرمانی آسیا از جمله مهم‌ترین رویداد‌هایی بود که تکواندوی ایران در سال ۹۱ در آنها حضور پیدا کرد و در هر سه رویداد نایب قهرمان شد.

خبرگزاری فارس: از مرگ آرزو در لندن تا عزادار شدن بهترین مربی دنیا/ 366 روز حسرت قهرمانی

 

به گزارش خبرگزاری فارس، کسب مدال نقره محمدباقری معتمد در المپیک لندن، کسب عنوان نایب قهرمانی جهان، عنوان نایب قهرمانی آسیا، تهدید حذف تکواندو از حضور در مسابقات المپیک و عزادار شدن سرمربی سابق تیم ملی ایران در روزهای پایانی سال از مهمترین اتفاقاتی بود که در سال ۹۱ برای تکواندوی ایران رقم داد. قطعا اگر بخواهیم عملکرد سال ۹۱ را با سال گذشته مقایسه کنیم بدون شک سال پرفروغی برای تکواندوی ایران رقم نخورد.

 

*نوجوانان نایب قهرمان جهان شدند

در آغاز نخستین ماه سال ۹۱ تیم نوجوانان تکواندوی ایران برای حضور در مسابقات جهانی راهی مصر شدند. این رقابت‌ها  به میزبانی شهر شرم الشیخ برگزار شد. تیم جوانان که برای دفاع از عنوان قهرمانی راهی مسابقات شده بود با کسب عنوان نایب قهرمانی به کار خود پایان داد.

 

تیم اعزامی به این رقابت‌ها با ترکیبی از ورزشکاران بی تجربه که سابقه حضور در میادین بین المللی را نداشتند راهی مصر شد و عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.

* تکواندو در ویتنام هم نایب قهرمان شد

کاروان تکواندوی ایران اواسط اردیبهشت‌ماه، در رده های سنی مختلف راهی کشور ویتنام شد تا در مسابقات قهرمانی آسیا عرض اندام کند.

 

به همین دلیل مسؤلان فدراسیون تکواندو تصمیم گرفتند تا هدایت تیم ملی مسابقات قهرمانی آسیا را به بیژن مقانلو واگذار کنند. پس از به پایان رسیدن اردوها تیم ملی تحت نظر بیژن مقانلو و مهدی بی باک راهی مسابقات قهرمانی آسیا شد. سرانجام بیستمین دوره از مسابقات قهرمانی آسیا روز جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه به میزبانی ویتنام در شهر هوشیمینه به پایان رسید و تیم تکواندوی ایران در پایان این رقابت‌ها توانست عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کند.‌

 

ایران که قهرمان دو دوره گذشته این رقابت‌ها بود در بیستمین دوره این مسابقات نتوانست از عنوان قهرمانی دوره‌های گذشته خود دفاع کند و این تیم ملی کره‌جنوبی بود که توانست برای هجدهمین‌ بار عنوان قهرمانی را از آن خود کند. تیم ملی ایران در بخش مردان با کسب ۱ مدال طلا، ۱ نقره و ۲ برنز توانست بر سکوی دوم پس از چشم‌ بادامی‌ها قرار بگیرد و تیم ملی اردن نیز پس از ایران در سکوی سوم قرار گرفت.

هر چند که اعلام شد تیم ملی با نام امید در این رقابت‌‌ها حضور پیدا کرد، اما علیرضا نصر آزادانی، رضا نادریان، حسین تاجیک و مسعود حجی زواره از جمله تکواندوکاران سرشناسی بودند که در این رقابت‌ها وارد شیاپ چانگ شدند. یوسف کرمی و محمد باقری معتمد از جمله غایبان سرشناس تیم ملی در این رقابت‌ها بودند که به دلیل نزدیک بودن مسابقات المپیک لندن در رقابت‌ها قهرمانی آسیا وارد شیاپ چانگ نشدند.

*آرزوهایی که در لندن بر باد رفت

سقف آرزوی فدراسیون های رزمی که جواز حضور در المپیک را دارند، کسب مدال طلای المپیک است. فدراسیون تکواندو نیز از جمله رشته‌های رزمی است که در بیش از چهار دوره المپیک حضور پیدا کرده و در هر دوره حضور با دستانی پر بازگشته است.

 

هادی ساعی، یوسف کرمی و محمد باقری معتمد از جمله تکواندوکارانی هستند که با حضور در مسابقات المپیک مدال های رنگارنگی را برای تکواندوی ایران کسب کرده‌اند. پیش از اعزام تیم ملی تکواندوی ایران به المپیک لندن همه اهالی تکواندو و حتی ملی پوشان آرزوی کسب مدال طلای المپیک را داشتند، اما در پایان رقابت‌های المپیک آرزوی کسب مدال طلا به مرگ آرزوها تبدیل شد.

هدایت تیم ملی تکواندوی ایران پس از رفتن رضا مهماندوست برعهده فریبرز عسکری سپرده شد. تیم ملی پس از ماه‌ها تمرین سرانجام با کاروان سه نفره در بخش مردان و بانوان راهی بازی‌های المپیک لندن شد. یوسف کرمی تکواندوکار پرتجربه تیم ملی ایران که سابقه حضور در المپیک را در کارنامه خود دارد به همراه محمد باقری معتمد راهی لندن شد. پیش از اینکه تیم ملی راهی مسابقات المپیک شود همه جامعه ورزشی بخصوص خانواده تکواندو شانس زیادی برای فینالیست شدن این دو تکواندوکار قائل بودند.

محمد باقری معتمد نخستین تکواندوکاری بود که در المپیک لندن وارد شیاپ چانگ شد. معتمد برای رسیدن به فینال مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن در نخستین دیدار خود به مصاف تکواندوکار تیم ملی آفریقای مرکزی رفت و با نتیجه ۷ بر ۲ وی را شکست داد. وی در دومین بازی خود به مصاف روح الله نیک‌پا، تکواندو کار افغانی و دارنده‌ی نشان برنز المپیک رفت و در  راند طلایی با نتیجه ۵ بر ۴ به برتری دست یافت.

معتمد در مرحله نیمه نهایی به مصاف “دیه گو‌ سیلوا” تکواندو کار تیم ملی برزیل رفت. راند اول با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید، معتمد توانست در راند دوم با نتیجه ۲ بر صفر حریفش را شکست دهد و در حالی که راند سوم با نتیجه ۵ بر یک به سود معتمد در حال خاتمه بود، در ثانیه های آخر، ناگهان حریف برزیلی ضربه ای ۴ امتیازی به سر معتمد زد و با ناباوری مسابقه به تساوی ۵ بر ۵ رسید تا کار به راند طلایی کشیده شود. در راند طلایی امتیازی رد و بدل نشد ولی به دلیل فعالیت بیش تر تکواندوکار ایرانی، داوران محمد باقری معتمد را به عنوان برنده مبارزه معرفی کردند و وی راهی فینال شد.

معتمد در دیدار پایانی برای کسب مدال طلا  به مصاف “سروت تازگول” تکواندوکار تیم ملی ترکیه رفت. این رقابت‌ها در راند اول با نتیجه یک‌ بر یک به پایان رسید و در پایان راند دوم نماینده ترکیه ۵ بر ۳ پیش افتاد. در راند سوم مسابقه پایاپای پیش رفت اما معتمد نتوانست حریف خود را شکست دهد و در پایان با نتیجه ۶ بر ۵ مغلوب شد و به مدال نقره رسید.

یوسف کرمی که اولین دیدار خود در وزن ۸۰- کیلوگرم مسابقات تکواندوی المپیک ۲۰۱۲ لندن را به “نیکولاس گارسیا” از اسپانیا واگذار کرده بود، با راهیابی این تکواندوکار به دیدار نهایی شانس حضور در گروه بازنده‌های این وزن را پیدا کرد تا برای کسب مدال برنز تلاش کند. کرمی در این مرحله نخستین مبارزه خود را مقابل “محمد لاتلو” از بریتانیا برگزار کرد و با وجود تلاش بسیار با نتیجه ۱۱ بر ۷ تن به شکست داد و با مسابقات تکواندوی المپیک ۲۰۱۲ لندن وداع کرد. یوسف کرمی با تحمل دو شکست به کار خود در مسابقات تکواندوی المپیک المپیک ۲۰۱۲ لندن پایان داد و آرزوی کسب دومین مدال المپیک بر دل کاپیتان پر افتخار تیم ملی ایران باقی ماند. شکستی که هنوز هم برای خیلی ها عجیب است.

سوسن حاجی پور تنها نماینده تکواندوی بانوان ایران نیز در همان دور نخست برابر ورزشکار استرالیایی شکست خورد و به کار خود پایان داد.

سرانجام تکواندوی ایران با کسب مدال نقره محمد باقری معتمد به کار خود پایان داد، اما با نتایجی که تکواندو در المپیک کسب کرد سیل انتقادها به سوی مسؤلان فدراسیون و کادر فنی تیم ملی روانه شد.

*برکناری عسگری

تیم ملی تکواندوی ایران پس از بازگشت از بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ با سرمربی‌گری فریبرز عسگری و مهدی بی باک و علی محمد بسحاق به عنوان دستیاران وی راهی مسابقات جام جهانی شد. شانزدهمین دوره مسابقات جام جهانی تکواندو با حضور ۱۶۱ تکواندوکار در قالب ۱۳ تیم در بخش مردان به میزبانی آروبا در ورزشگاه سنترو دپورتیو شهر سانتاکروز برگزار شد که ایران در مسابقه فینال با شکست ۲۷ – ۱۳ از کره جنوبی نایب قهرمان شد.

 

مسابقات جام جهانی به صورت مبارزه‌های تیم به تیم و برای اولین بار با قانون جدید برگزار شد که هر مسابقه از دو راند پنج دقیقه‌ای تشکیل می‌شد و هر تیم نیز از پنج بازیکن و یک ذخیره در هر دیدار تشکیل می‌شد. ۹۰ ورزشکار از ۱۳ کشور در مسابقات مردان و ۶۹ ورزشکار از ۱۰ کشور در رقابت‌های زنان حضور داشتند. تیم ملی ایران در اولین دیدار خود توانسته بود با نتیجه ۲۵ بر ۵ از سد تیم دومینیکن گذشته و در ادامه با نتیجه ۱۸ بر ۱۵ مقابل تیم روسیه به پیروزی برسد.

در مرحله یک چهارم نهایی آمریکایی ها به دلیل آسیب دیدگی دو تکواندو کار خود حاضر به مبارزه با تیم ملی ایران نشدند و در مرحله نیمه نهایی نیز هوگو پوشان ایران توانستند با حساب ۱۹ بر ۱۸ از سد تیم چین گذشته و به فینال شانزدهمین دوره مسابقات جام جهانی راه یابند. یوسف کرمی، علیرضا نصر آزادانی، بهزاد ایلخانی، مهران عسگری، وحید عیسی بیگلو، روح الله طالبی، مسعودحجی زواره، فرزاد عبدالهی و جلال خدامی به عنوان ملی‌پوشان ایران در جام جهانی حاضر شدند.

*کشتی از المپیک حذف شد، تکواندو ماند

روزنامه تلگراف اواخر بهمن‌ماه از ۳ رشته المپیکی کشتی، تکواندو و ورزش‌ پنج گانه مدرن به عنوان رشته هایی که خطر حذف از بازی‌های المپیک تهدیدشان می کرد نام برد و روی خروجی خود خبر حذف کشتی را قرار داد و از ماندن ورزش‌های پنج‌گانه مدرن در بازی‌های المپیک خبر داد، اما در مورد باقی ماندن و یا حذف شدن رشته تکواندو خبری اعلام نشده است.

تا اینکه بلافاصله در نشست اعضای هیئت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک، اسامی ۲۵ رشته شرکت‌کننده در المپیک ۲۰۲۰ اعلام شد که در میان ۲۵ رشته‌ معرفی شده،‌ نام تکواندو نیز مطرح شد و خوشحالی دوباره به آغوش خانواده تکواندو بازگشت.

*کریمی سرانجام سرمربی شد

با توجه به اینکه مسابقات کشورهای اسلامی اسلامی اواخر خردادماه سال ۹۱ به میزبانی جاکارتای اندونزی قرار است برگزار شود مسؤلان فدراسیون پس از بررسی شرایط همه مربیان سرانجام با مرتضی کریمی برای هدایت تیم ملی در مسابقات جهانی مکزیک که اوایل تیرماه برگزار خواهد شد به توافق رسیدند.

 

در ادامه رایزنی‌های مسؤلان فدراسیون  نعمت خلیفه به عنوان سرمربی تیم ملی برای حضور در مسابقات کشورهای اسلامی معرفی شد. البته کریمی مرتضی سلطانی و هادی افشار را به عنوان دستیاران خود معرفی کرد. با توجه به تغییراتی که در راس تیم ملی رخ داد فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی در مسابقات المپیک لندن و جام جهانی آروبا با فدراسیون تکواندو قطع همکاری کرد.

*اتفاق تلخ برای سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو

رضا مهماندوست سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو اواخر بهمن ماه به دلیل فوت پسرش عزادار شد. محراب مهماندوست پسر سرمربی تیم ملی تکواندو که مدت‌ها به دلیل بیماری بستری بود سرانجام ۲۳ بهمن‌‌ماه درگذشت.

 

پس از فوت محراب پسر مهماندوست خبرهایی مبنی براینکه دختر وی نیز از شرایط خوبی برخوردار نیست در رسانه‌‌ها منتشر شد که وی در تایید این خبر اعلام کرده بود که دختر کوچکش نیز به دلیل بیماری حال و روز خوبی ندارد و در بیمارستان بستری است.

*قطار لیگ برتر در ایستگاه خانه تکواندو به پایان رسید

پرونده یازدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر باشگاه‌های کشور تحت عنوان جام خلیج فارس، با قهرمانی تیم قوامین ناجا بسته شد. رقابت‌های لیگ برتر تکواندوی باشگاه‌های کشور تحت عنوان جام خلیج فارس و گرامیداشت یادواره استاد شهید محمد قورچانی با برگزاری دیدارهای هفته چهاردهم (پایانی) روز جمعه ۱۸ بهمن ماه در خانه تکواندو به پایان رسید.

دیدارهای هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر تکواندو صبح روز جمعه ۱۸اسفندماه بر روی یک شیابچانگ خانه تکواندو برگزار شد که در پایان این رقابت‌ها، شاگردان سلطانی با تساوی ۴ بر۴ مقابل مسی ها توانستند با (هشت برد و چهار تساوی) جایگاه قهرمانی را تصاحب کردند و اولین کاپ قهرمانی خود را با کسب ۲۸ امتیاز به خانه ببرند. شهرداری ورامین نیز با کسب ۲۷ امتیاز در سکوی دوم این رقابت‌ها ایستاد.

*مکزیک مهمترین رویداد برای تکواندو

تیم ملی تکواندوی ایران سال آینده رقابت‌های مختلفی در پیش دارد که از جمله آن مسابقات قهرمانی جهان است که اواخر تیرماه به میزبانی مکزیک برگزار خواهد شد که برای تکواندوی ایران بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم که با حضور تیم ملی در آن رقابت‌ها دوباره قدرت تکواندوی ایران به دنیا ثابت شود